Mistrzostwa Polski w Karate UWK – Łęczyca 2019

IV Mistrzostwa Polski UWK w Łęczycy zgodnie z oczekiwaniami okazały się ogromnym sukcesem, będąc największymi w historii Polskiego Zjednoczenia Karate. Na starcie imprezy stanęło 200 zawodników z 17 klubów, reprezentujących 2 główne nurty Karate: Tradycyjny i Generalny. Po raz pierwszy rozegraliśmy także konkurencje Kobudo. Nad Mistrzostwami unosił się duch integracji i unifikacji ponad podziałami, trawiącymi inne krajowe związki naszej dyscypliny sportu. Polskie Zjednoczenie Karate pokazało, iż potrafi skutecznie i w przyjaźni łączyć kluby na narodowej scenie Karate.

Patronat nad imprezą objął Burmistrza Królewskiego Miasta Łęczyca – Pan Paweł Kulesza. Gośćmi zawodów byli: Pan Wojciech Zdziarski – Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego, Pani Wioletta Stefaniak – Kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Łęczycy oraz Pan Czesław Tecław, którzy wręczali również medale, puchary i dyplomy zwycięzcom.

W przeddzień Mistrzostw odbył się Kongres Polskiego Zjednoczenia Karate, na którym podjęto decyzę o organizacji I Pucharu Polski UWK w Szczecinie (16 listopada br.). Sędziowie Karate Generalnego PZK mieli także okazję do ponownego przestudiowania przepisów na Szkoleniu Sędziowskim.

Po odegraniu hymnu narodowego Prezes PZK Paweł Bombolewski wraz z Przewodniczącym Komisji Sędziowskiej UWK Poland i Sędzią Głównym imprezy Maciejem Grubskim dokonali oficjalnego otwarcia Mistrzostw.

Zacięta rywalizacja toczyła się na 3 matach i była oceniana przez 15 sędziów. Stałych bywalców imprez Karate zachwyciło tempo zawodów – 82 konkurencje zostały rozegrane iście ekspresowo, kończąc o godz. 20:00 (specyfika UWK ma to do siebie, że konkurencji jest blisko 2-3 razy więcej niż na turniejach jednej tylko odmiany Karate). To swoisty organizacyjny rekord przy tej ilości tatami, bo jak podkreślali uczestnicy, zazwyczaj na zawodach jest rozgrywane 30-40 konkurencji, które zazwyczaj kończą się ok. godz. 17:00 – w Łęczycy przy dwukrotnie większej liczbie konkurencji organizatorzy wyrobili się do 20:00.

Poczynania zawodników obserwowali Trenerzy Kadry Narodowej UWK Poland: Shihan Maciej Grubski (Karate Tradycyjne), Sensei Iwo Licznerski (kata Karate Generalnego), Sensei Jacek Kruk (kumite Karate Generalnego), przygotowujący Reprezentację na nadchodzące Mistrzostwa Świata WUKF w Bratysławie (Słowacja).

Na zakończenie wręczono nagrody i tytuły specjalne:

  • Najlepszy Zawodnik Mistrzostw Polski UWK w Karate Tradycyjnym: Jakub Mosakowski (Shotokan Brodnica).
  • Najlepsza Zawodniczka Mistrzostw Polski UWK w Karate Tradycyjnym: Zuzanna Śliwińska (Shotokan Brodnica).
  • Najlepszy Zawodnik Mistrzostw Polski UWK w Karate Generalnym: Maciej Waryński (Bushikan Szczecin).
  • Najlepsza Zawodniczka Mistrzostw Polski UWK w Karate Generalnym: Małgorzata Czuba (Bushikan Szczecin).